Soutěž MLADÝ CHEMIK

Mladý chemik po desáté

Motto: Podívej se hluboko do přírody a pak všechno lépe pochopíš

Albert Einstein

Jak se již stalo tradicí, i v letošním roce proběhla regionální část soutěže Mladý chemik na SŠLCH Olomouc pod záštitou Farmak a.s.

Letošní ročník soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je jubilejní, bohužel ani tomuto ročníku se nevyhnuly problémy s Covidem 19.

Na základních školách, přes opakované problémy s karanténami, se zúčastnil potěšující počet 594 žáků z 23 ZŠ a z nich 64 nejlepších žáků postoupilo do Krajského kola. Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace se krajská kola soutěže uskutečnila distančně formou online testu, a to 27. ledna 2022.

Testy ve školním i krajském kole se zaměřovaly na základní chemické vědomosti: určování prvků, správné názvosloví, tvoření a vyčíslování rovnic, chemické výpočty apod. Nechyběly ani zábavné otázky v podobě chemických rébusů, doplňovaček a křížovek. Testování probíhalo bez technických problémů zásluhou IT společnosti Cirque.Fakulty 26 nejúspěšnějších řešitelů postoupilo do regionálního finále, které prověřilo praktické dovednosti soutěžících.

Regionální finále se podařilo uskutečnit prezenčně v laboratořích SŠLCH. Soutěžící se museli poprat nejen s otázkami z oblasti kyselin a zásad, ale především zvládnout nástrahy laboratorní techniky.

Vítězkou chemického klání se stala Veronika Mrázková ze ZŠ Lutín, její sestra Lenka Mrázková obsadila hned následující místo a třetí pozici vybojovala Lenka Chlupáňová ze ZŠ a MŠ Určice.

Účastníci finále byly odměněny deskovými vědomostními hrami, zaměřenými na rozvoj abstraktního a polytechnického myšlení hrou.

Diplomy i ceny předali při slavnostním vyhlášení Ing. Jitka Škrabalová Farmak a.s. a Mgr. Michal Coufal, ředitel SŠLCH.    

Trojlístek „nejlepších chemiček“ regionu se zároveň probojoval do národního finále, které se uskuteční 16. června 2022 v prostorách chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Zde se utká čtyřicet nejlepších aspirantů chemie ze všech krajů, kde proběhla regionální kola, o titul Nejlepšího chemika ČR pro rok 2022.

Jménem chemické sekce SŠLCH, a samozřejmě soutěžících, bych chtěla vyslovit velké poděkování firmě Farmak a.s. za trvalou podporu této soutěže.

Těšíme se na další ročník, doufejme, že tentokrát již bez jakýkoliv omezeních.   

Ing. Daniela Hradilová, vedoucí chemické sekce SŠLCH Olomouc

 

Fotogalerie

 

nahoru
 

Střední škola logistiky a chemie,
U Hradiska 29
779 00 Olomouc

Ředitel: 585 556 112
Sekretariát: 585 556 111
Dotazy a informace: info@sslch.cz

Datová schránka
7y6gyke
IČ: 00845337