Název projektu: Posilování spolupráce škol s aktéry trhu práce
Zkrácený název projektu: Posilování spolupráce
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.26/01.0021
Název operačního programu: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Číslo a název prioritní osy: 7.1 Počáteční vzdělávání
Číslo a název oblasti podpory: 7.1.1 Zvyšování kvality ve vzdělávání
Datum realizace projektu: 1. 2. 2012 - 31. 12. 2013
Délka projektu: 23 měsíců
Cílem projektu je navázání strukturované spolupráce mezi středními odbornými školami Olomouckého kraje na jedné straně, regionálními podnikatelskými subjekty a veřejností (tj. základními školami a absolventy ZŠ) na straně druhé.
Tato spolupráce bude vystavěna na třech základních nosných pilířích, a to: prezentační rovina a propojení škol s firmami prostřednictvím webového portálu, praktická výuka žáků na stážích v podnicích a popularizace technických oborů.
Primárním nosným pilířem pro strukturovanou spolupráci bude unikátní interaktivní webový portál (webové rozhraní), na kterém bude docházet k síťovému propojování zaměstnavatelů (podnikatelů z regionů Olomouckého kraje) a středních odborných škol v Olomouckém kraji. Zde budou moci zaměstnavatelé definovat své požadavky, které by měli absolventi škol ovládat, aby se mohli zapojit do pracovního procesu v konkrétní firmě. Výhodou systému by měla být jeho flexibilita, kde požadavky budou upravovány dle aktuální nabídky práce. Školám portál umožní prezentovat své absolventy, jejich specializaci a umožní tak jejich rychlejší a efektivnější zapojení na trhu práce. Spolupráce bude dále rozvíjena na bázi navázání osobních kontaktů a pořádání specializovaných seminářů (kulatých stolů), workshopů a školení, které budou i v budoucnu dále rozvíjet spolupráci mezi zainteresovanými subjekty.
Dalším pilířem projektu bude rozvíjení osobní spolupráce mezi školami a zaměstnavateli v oblasti poskytování odborných stáží a praxí pro žáky ve firmách. Žáci si zde osvojí pracovní návyky, lépe se naučí orientovat v pracovním prostředí a zvýší se tak jejich uplatnitelnost na trhu práce. Projekt bude rovněž posilovat aktivity v oblasti kariérového poradenství, bude vytvořena metodika systémů praxí, prostupu a propojení žáků s firmami formou odborných stáží (odborné praxe), odborných ročníkových prací.
Neposledním z nosných pilířů projektu bude popularizace technických oborů zaváděním nových propagačních nástrojů a prvků motivace žáků základních škol ke studiu těchto oborů.
Klíčové aktivity projektu
Vytvoření podpůrných materiálů, metodik a postupů spolupráce
Základním prvkem aktivity bude vytvoření metodiky výuky a stanovení postupů spolupráce firem se školou/žáky. Budou definovány možnosti spolupráce a vhodné komunikace. Bude nastaven systém praxí/odborného výcviku ve firmách, systém podpory ročníkových/maturitních prací realizovaných v těsné součinnosti s firmami (přímo ve firmách). Dalším výstupem aktivity bude vytvořený webový portál ke komunikaci mezi zapojenými subjekty tj. podniky (zaměstnavatelé) a školami (žáci) a vytvořené učební pomůcky pro podporu technických oborů.
Pilotní ověření
Pilotní ověření si klade za cíl nastavené postupy a metodiky ověřit v praxi. V rámci pilotního ověření bude u podniků realizována odborná praxe (odborný výcvik) na cílové skupině 115 žáků SOŠ, které jsou členy CUOKu , s cílem jejich aktivního zapojení do procesu přímého vzdělávání
u budoucích zaměstnavatelů. Maximální délka praxe je stanovena na 14 dnů. Spolupráci s firmami budou rozvíjet i kariéroví poradci, kteří směrují žáky k volbě optimálního povolání s ohledem na jejich schopnosti. Dialog mezi podniky a žáky/školami bude aktivně rozvíjen prostřednictvím webového portálu a dalších vytvořených prvků včetně setkání u kulatých stolů/workshopů/na seminářích.
Popularizace technických oborů
Úkolem třetí klíčové aktivity je popularizovat technické obory a přilákat nové zájemce ke studiu technických oborů. Součástí aktivity bude mediální inzertní kampaň realizovaná na internetu i v tištěných médiích. Druhou částí aktivity bude tvorba filmových sekvencí na DVD o jednotlivých profesích vyučovaných v SOŠ Olomouckého kraje. Tato pro žáky populární a vstřebatelná forma prezentace oborů bude využívána všemi do projektu zapojenými středními odbornými školami v Olomouckém kraji.
Podrobné informace o projektu ke stažení | 52 kB |
Střední škola logistiky a chemie, |
Ředitel: 585 556 112 |
Datová schránka |